Untitled (Girl Toples. Students. After Revolutions '68), oil on canvas, 80x70cm, 2008 

 

 

 

 

 

Untitled (In a crowd. Students. After Revolutions '68), oil on canvas, 60x60cm, 2008 

 

 

 

 

 

Untitled (In the canteen. Students. After Revolutions '68), oil on canvas, 55x46cm, 2008 

 

 

 

 

 

Untitled (In a canteen. Students. After Revolutions '68), oil on canvas, 54x73cm, 2008 

 

 

 

 

 

Untitled (In a canteen. Students. After Revolutions '68), oil on canvas, 62x73cm, 2008 

 

 

 

 

 

Untitled (Girl in Crowd. Students. After Revolutions '68), oil on canvas, 65x81cm, 2008 

 

 

 

 

 

Untitled (Student. After Revolutions '68), oil on canvas, 54x73cm, 2008 

 

 

 

 

 

Untitled (Monument. Students. After Revolutions '68), oil on canvas, 89x115cm, 2008 

 

 

 

 

 

Untitled (In a crowd. Student. After Revolutions '68), oil on canvas, 65x81cm, 2008 

 

 

 

 

STUDENTS REVOLUTIONS'68

 

Maj 1968 – ogólna nazwa wydarzeń we Francji, zapoczątkowanych przez protesty studenckie, których bezpośrednią przyczyną było usunięcie przez policję demonstrantów z okupowanego wydziału paryskiej Sorbony. Protesty te doprowadziły do kilkutygodniowego strajku powszechnego, który sparaliżował cały kraj. Wydarzenia maja 1968 i spowodowane przez nie reformy miały dalekosiężne skutki dla życia kulturalnego, politycznego i gospodarczego Francji (za Wikipedia).
 
Młodzi ludzie, studenci, poczuli silną potrzebę zakwestionowania świata w którym żyli, świata dorosłych, stabilnego i skostniałego, zamkniętego na dialog z młodym pokoleniem. Bądź realistą – żądaj niemożliwego, głosiło hasło napisane na paryskim murze, czy; I have a dream – Martin Luther King’a doskonale ukazują nastrój „nowoczesnego społeczeństwa”.
 
Protesty, wiece i happeningi, niczym fala wylała się z uczelni wyższych w Paryżu i dotarła do wielu innych zakątków świata; Polska, Czechosłowacja, USA, Japonia… Sprzeciw wobec segregacji rasowej, wobec wojny w Wietnamie, walka o swobody obyczajowe, reformy uniwersytetów, zniesienie cenzury i prawa polityczne w tym często utopijne postulaty, które w owym czasie nie przyniosły realnych zmian, ale były początkiem ewolucji przemian, widocznych w dzisiejszych czasach.
 
Nadzieja i szczególne poczucie wtajemniczenia w walkę o „swoje” towarzyszyło młodym ludziom w protestach z różnych szerokości geograficznych. Zakwestionowanie prawomocności norm świata dorosłych objawiło się młodzieżową konstatacją, oraz aktem odmowy wobec drętwych norm politycznych i moralnych.
 
Studenci - to seria obrazów ukazujących młodych ludzi z okresu protestów. Smutne twarze, monochromatyczna kolorystyka oraz posępna atmosfera, dominują w przedstawionych scenach. Obrazy ukazują młodych ludzi pragnących zmian, mających nadzieję i wiarę w słusznie podjętą walkę. Powstałe obrazy namalowane są na podstawie zdjęć dokumentujących wydarzenia z ‘68. Sposób kadrowania, kolorystyka, wymowne twarze studentów ukazują klimat panujący w trakcie protestów i są zupełnym przeciwieństwem, kontrastem do określenia „szalone lata 60”.