W swojej twórczości często zmienia rozwiązania techniczne – jest artystą świadomym malarskiego warsztatu i z łatwością wykorzystuje go do osiągnięcia zamierzonego celu. Stylistyczny eklektyzm to artystyczna strategia Roszczaka, w której to poprzez nawiązania do znanych trendów z historii sztuki, podkreśla ważność i ważkość podejmowanych przez siebie tematów. Na przestrzeni lat w jego pracach można zaobserwować różne odniesienia i fascynacje znanymi kierunkami: popartem, hiperrealizmem czy obecnie realizmem.
Przestrzeń pracowni, w której spotyka się z pozującymi dla niego ludźmi, ma charakter osobisty, podobnie jak malarska seria Ogrodu Botanicznego. Na pierwszy rzut oka to tylko kompozycje krzewiących się i kwitnących roślin, które artysta tytułuje nazwiskami aktorów ze złotej ery czarno-białego kina. Tak naprawdę to zachęta do wspomnień i zabawy w skojarzenia. Pokazanie, że nawet takie doświadczenie może być równie intymne, jak to podczas spotkania z drugim człowiekiem.
W swojej twórczości Roszczak odnosi się do historycznych wydarzeń, do tych, które go bardzo poruszyły. Dzięki temu mamy Astronautów – płótna, w których pokazuje, jak bohaterskość zwierząt doświadczalnych jest nieprawdziwa, tak naprawdę są bezdusznie i brutalnie wykorzystywane do celów badań naukowych. Natomiast w serii prac Wypadek Concorda artysta eksponuje te aspekty rozwoju cywilizacyjnego, te które nas bolą i powodują cierpienie. Malarz wskazuje na cenę, jaką przychodzi zapłacić uczestnikom feralnego lotu wskutek drobnego, a mającego wpływ na losy tak wielu ludzi, przypadku.
Utrwalone na zdjęciach wspomnienia z podróży do Francji Roszczak wykorzystuje przy tworzeniu serii Pomniki Paryskie. Namalowane prace są formą hołdu dla minionego stylu życia świata bohemy francuskiej, artystycznego szaleństwa oraz wolności. To oddanie podziwu dla historii, ale i uwypuklenie współcześnie wszechobecnego niepokoju. Połączenie przeszłości i teraźniejszości. Kombinacja tego, co było i już nie wróci z tym, co jest teraz, czego jesteśmy świadkami, a czasem uczestnikami, to jest właśnie to, co je wyróżnia.
Pamięć i doświadczenie to klucz do zrozumienia malarstwa Andrzeja Roszczaka.
Z jednej strony emocje i uczucia, które są nam najbliższe, z drugiej – walka z zapomnieniem. Procesem tak naturalnym i nieuniknionym.
Tekst: Alek Rynkiewicz
Pokaz Wybranych Obrazów Andrzeja Roszczaka w krotoszyńskiej Galerii Refektarz jest wystawą przekrojową. Składają się na nią powstałe w latach 2011-2017 płótna utrzymane w nurcie figuratywnego realizmu. Czas trwania wystawy: 2-30 września 2017 roku.
Galeria Refektarz | WYBRANE OBRAZY | Krotoszyn 2017
Wsparcie medialne: